streda, januára 17, 2007

Farmári Mugabemu neveria

Diktátorský režim prezidenta Mugabeho v Zimbabwe, ktorý viedol šesť rokov štvavú kampaň proti bielym farmárom a zhabal im majetok, chce umožniť návrat tisícom týchto ľudí na ich farmy. Dôvodom náhlej zmeny postoja nie je žiadne vyššie osvietenie mysle, ani jeho poľudštenie, ale čistá mocenská kalkulácia.

Ešte v polovici roku 2005 Mugabe vyhlasoval, že jeho „pozemková reforma“ bude zavŕšená až vtedy, keď „na farmách nebude ani jeden beloch“. No rúcajúca sa ekonomika, hyperinflácia na úrovni 1100%, nedostatok základných potravín a hroziaci hladomor podľa odhadov až pre dva milióny ľudí v krajine, by mu mohli značne uškodiť pri voľbách v roku 2008.

A tak sa od minulého roka môžu bieli farmári, ktorým bol v minulosti zhabaný ich pozemok, uchádzať o 99-ročný vládou garantovaný nájom. Áno, nejde o vrátenie súkromného majetku, ale s láskavým zvolením štátu ho môžu pôvodní vlastníci prenajímať. Aj napriek tomu, že budú môcť obhospodarovať len časť pôvodnej pôdy a naviac im ani nebude patriť, sú niektorí farmári šťastní a začínajú sa vracať.

Či ich bude dosť na to, aby zvýšili produktivitu na úroveň, ktorá dokáže nasýtiť milióny spoluobčanov, o tom možno pochybovať. Dôvera súkromných vlastníkov vo vládu, ktorá ich zbavila majetku (a naviac ani im ho nevráti), sa obnovuje len veľmi pomaly. Ak vôbec.