utorok, novembra 22, 2005

Nie je podnikanie ako podnikanie

Hoci nepatrím medzi ľudí z(ne)hodnocujúcich svoje finančné portfólio prostredníctvom stávkovania, zaujal ma tento článok v denníku SME. Neviem, aký cieľ autor sledoval pri jeho písaní, ale ak mal vyznieť ako reklama na slovenský internet-stávkový monopol, podarilo sa.

Štátny takmer monopol na internetové stávkovanie je v ohrození, pretože čoraz viac riziko vyhľadávajúcich podnikavých ľudí využíva služby zahraničných stávkových kancelárií.
To sa nepáči Tiposu, ktorý svojich zahraničných konkurentov považuje za „nelegálnych, keďže nemajú štátnu licenciu a Tipos prichádza o tržby. Tým štát prichádza o príjmy z hazardu“ (denník SME, 21.11. 2005).

Manažéri Tiposu zjavne nechápu v čom je príčina poklesu ich tržieb. Žeby to súviselo s nižšou kvalitou ponúkaných služieb? Čo tak spestriť dennú tipovaciu ponuku aj o iné ako športové príležitosti, zrušiť manipulačný poplatok, či zaviesť a skvalitniť ďalšie internetové služby?

Ale to asi štátna zisková organizácia nevie, veď stačí použiť známe triky, označiť konkurenciu za nelegálne podnikajúcu a zatlačiť na regulátorov, aby sprísnili podmienky prideľovania licencií.

Nie je podnikanie ako podnikanie.