utorok, júna 05, 2007

Nepohodlné pravdy o štáte

Jedným z najstrašnejších aspektov vlády je miera s akou zrieďuje, podkopáva a ničí morálnu zodpovednosť v spoločnosti.

Pre bežného občana je veľmi ťažké si uvedomiť, že vo vzťahu k vláde je len niečo viac ako dojná krava pre dane, chované zviera pre budúcich daňovníkov a strelivo do kanónu vo vojne. Ľudia poukazujú na nepodstatné úspechy v boji proti vláde, ako napríklad špecifické uvoľnenia regulácií, mierne zníženie daní, atď. Ale to všetko je číry nezmysel! Farmár, ktorý zistí, že jeho kravy zdochýňajú kvôli nedostatku priestoru na pohyb, určite zväčší veľkosť ich maštalí – ale len preto, aby mohol pokračovať v ich vykorisťovaní. Nie preto, že by sníval o ich pustení na slobodu!

Preto musíme opakovane ukazovať nepohodlné pravdy ľuďom aj napriek nevyhnutným a negatívnym dôsledkom. Takýmito nepohodlnými pravdami sú aj:

• Podobne ako otroctvo, aj štát je skrz-naskrz inštitúciou násilia, zla. Nemožno ho reformovať, ale musí byť zrušený.

• Takmer všetko, čo vám povedali o spoločnosti vo verejných školách, je propaganda priamo škodiaca vašim vlastným záujmom.

• Policajti tu nie sú primárne od toho aby vás chránili, ale aby vás zastrašovali ak nezaplatíte dane.Ďalšie nepohodlné pravdy nájdete v článku Stefana Molyneuxa – „Statism and Moral Responsibility“.