piatok, januára 30, 2009

Ropa cez 100 $ v tomto roku. Nezmysel?

Na začiatku každého roku si mnohí radi zaprognostikujú. Neodolal ani Glen Allport na stránkach Strike The Root:  

„Po 95 rokoch pozvoľného prekopírovavánia dolára FED-om až takmer do jeho bezcennosti, reagujú mnohí Američania (množstvo keynesiánskych ekonómov a komentátorov v médiách) spôsobom „Vďaka, pane! Môžem ešte?“ – hoci to znie skôr ako „Prosím, vládni páni a banksterskí vládcovia, vytlačíte more nových peňazí, aby sa podporila ekonomika pre nás?“ Niektorí pritom na zdôraznenie dupú nohami a ohŕňajú ústa.“

„... veľmi mnoho národov si hyperinfláciou vystlalo cestu k biede za ostatných niekoľko stoviek rokov, ešte predtým ako sa používali papierové peniaze (napríklad odstránením časti zo vzácnych kovov na minciach v Ríme). Nie som presvedčený, že potrvá dlho, než sa inflačné efekty masívnej a prudkej tvorby peňazí prejavia na cenách.“  

Šanca pre dvojcifernú reálnu infláciu v USA v tomto roku: 95 %
Šanca, že hyperinflácia dosiahne tento rok úroveň „ó môj bože“: 50 %
Šanca, že americká vláda spraví niečo mimoriadne hlúpe v reakcii na krízu do jari: 100 %
Šanca, že iné krajiny budú predávať obrovské sumy ich dlhov v dolároch, čo vyvolá ďalší inflačný tlak na dolár: 95 %
Šanca, že dlhopisový trh utrpí výrazný otras (väčší ako sme doteraz videli): 95 %
Šanca, že zlato dosiahne 1000 dolárov v roku 2009: 98 %
Šanca, že väčšina ľudí si to včas uvedomí a zachráni svoj osobný majetok: 0,0 % 



pondelok, januára 26, 2009

Ach, tie náhody...

V ostatnej Lampe, kde sa debatovalo o finančných skupinách (naivne som čakal účasť aj iných „žralokov“?), sa Patrik Tkáč (nie prekvapujúco) blysol viacerými etatistickými postrehmi. Okrem iného sa posťažoval na preferovanie zahraničných firiem pri štátnych tendroch a vyslovil sa za silnejší štátny protekcionizmus v prospech domácej kapitálotvornej vrstvy. To ma ani tak nezarazilo, keďže väčšina podnikateľov chce vždy parazitovať na „štáte“ (mimochodom, aj podľa intenzity prejavu pána Tkáča v tejto časti to naozaj s JaT nie je ružové). Menšie prekvapenie prišlo o pár dní na to, keď minister financií v jednej televízii naznačil, že vláda bude zvažovať ako jedno z „východísk“ z krízy aj preferovanie domácich firiem pri prideľovaní štátnych zákaziek. Ale to bude zrejme len náhoda.  

pondelok, januára 19, 2009

Najväčší pesimisti sú v NBC

Titulky v médiách vedia často naozaj poriadne vystrašiť. Tieto však prekonali aj najväčších "medveďov". 

Via: Stefan Karlsson

pondelok, januára 12, 2009

Peter Schiff v TRENDe

„Ľudia sú vždy chamtiví. Počúvame, že za to môžu chamtivci z Wall Streetu, chamtiví realitní makléri, chamtiví spotrebitelia... No položme si otázku – prečo začali byť chamtiví všetci naraz? Prečo neboli takí chamtiví pred desiatimi, dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi? Čo sa zmenilo? Zmenila sa menová politika. Zmenilo sa to, že sa tu začali rozdávať peniaze za jednopercentný úrok. Spôsobil to štát a ten istý štát sa teraz snaží z krízy vyťažiť a ešte viac si posilniť vplyv. Oni ničia naše hospodárstvo a my ich odmeňujeme tým, že im dávame väčšiu moc, s ktorou môžu narobiť ešte väčšie škody.“

- Peter Schiff v rozhovore pre TREND

Pre mnohých (najmä vďaka legendárnemu videu, na ktorom sa z jeho katastrofických predpovedí mainstreamoví keynesiánski kolegovia vysmievajú) človek, ktorý ako prvý predpovedal súčasnú krízu. No je to „len“ jeden z „Rakúšanov“, ktorí na nezdravú ekonomiku založenú len na úveroch s umelo lacnými úrokmi upozorňujú už niekoľko desiatok rokov.  



štvrtok, januára 08, 2009